I disse morgenklasser kan du forvente at træde ind i en kalejdoskopisk bevægelsespraksis, hvor begær og ønsker bliver fulgt, og hvor vi opdaterer vores systemer og bevægelsesvaner. Gennem improvisationer og forudbestemte bevægelsesmønstre dykker vi ned i begæret som koncept og undersøger, hvor denne stærke ressource har sit udspring. Med henvisninger til min kunstneriske praksis og det ukonventionelle leger vi med begreber om at se / blive set, vi går ind i karakterpositioner, undergraver rytmen og skaber overordnede øverum. Ledsaget af en styrkende og åbnende opvarmning finder vi en måde at holde os varme på og regenerere metoder til fremdrift.
Klasserne afholdes på Dansehallerne, Franciska Clausens Plads 27 DK-1799 København V i Studie 3.
Hvordan finder man vej?
Studie 3 ligger i stueetagen med trinløs adgang til højre fra hovedindgangen.
I Dansehallerne er der niveaufri adgang til alle etager ved benyttelse af husets elevator. Kønsneutralt toilet og omklædningsrum findes i stueetagen.
Vi beder dig venligst møde op 15 minutter før timen, så der er tid til at tjekke ind med din QR-kode i Foyeren på billetten.
Alle medlemmer kan deltage i Dansehallernes træningsaktiviteter – et årsprogram med cirka 5 dages træning om ugen og nu også workshops hver anden uge. Dette er for alle professionelle medlemmer uanset baggrund i danseundervisning, og det er også muligt at deltage i en drop-in klasse.
Internationale gæster kan også deltage i træning gratis i op til 1 måned. Har du kommentarer eller gode tips til træningsprogrammet, kan du altid sende en e-mail til kuratorerne; trainingcurator@dansehallerne.dk