Jeg byder dig velkommen til at dykke ned i en 2-dages workshop i Entropy Sensory Method, en somatisk dansepraksis designet til at skabe forbindelse til kroppen, øge bevidstheden om fascien og udvide din kreative udtrykskraft. Gennem lege-baserede øvelser, dissociationstræning og mentale opmærksomhedsopgaver vil jeg introducere forskellige begreber inden for biomekanik og kinæstetisk udforskning for at udvide sanseopfattelsen, forfine bevægelseskvaliteten og berige både dynamik og repertoire.
Vi vil indstille os på et hudfornemt miljø gennem sanseintegrationssekvenser og kropslig forankringsarbejde, og udforske: multidirektionalitet, formbar masse, forankringsstrukturer (tangible og luftige), cirkulære kræfter, fascieudtryk, bækkenarkitektur, den beboede krop, det flydende system samt tidens og rummets indflydelse.
Dette intensive forløb henvender sig til performere, dansere, akrobater, skuespillere, klovne, freestylere – og alle, der er interesserede i at kultivere nærvær.
Målet er at fortsætte med at udvikle sig som bevægere / performere / skabere og at opbygge sunde vaner ud over studiet.
Klasserne afholdes på Dansehallerne, Franciska Clausens Plads 27 DK-1799 København V i Studie 3.
Hvordan finder man vej?
Studie 3 ligger i stueetagen med trinløs adgang til højre fra hovedindgangen eller ved at gå direkte ind fra gården bagved.
I Dansehallerne er der niveaufri adgang til alle etager ved benyttelse af husets elevator. Kønsneutralt toilet og omklædningsrum findes i stueetagen.
Vi beder dig venligst møde op 15 minutter før timen, så der er tid til at tjekke ind med din QR-kode i Foyeren på billetten.
Alle medlemmer kan deltage i Dansehallernes træningsaktiviteter – et årsprogram med cirka 5 dages træning om ugen og nu også workshops hver anden uge. Dette er for alle professionelle medlemmer uanset baggrund i danseundervisning, og det er også muligt at deltage i en drop-in klasse.
Internationale gæster kan også deltage i træning gratis i op til 1 måned. Har du kommentarer eller gode tips til træningsprogrammet, kan du altid sende en e-mail til kuratorerne; trainingcurator@dansehallerne.dk
BIO
Carolina Mancuso er en argentinskfødt kunstner med mere end 22 års erfaring inden for det professionelle kunstfelt og 12 år inden for undervisning.
Som danser har hun arbejdet med Hamburg Ballet under John Neumeier, Nederlands Dans Theater (1 & 2) og Korzo Productions (NL), blandt andre.
Hun har medvirket i mange værker af internationalt anerkendte koreografer såsom Marina Mascarell, Crystal Pite, Jiří Kylián, Ohad Naharin, Alexander Ekman, Joeri Alexander Dubbe, Astrid Boons m.fl.
Parallelt med sin professionelle dansekarriere begyndte hun at studere sanseintegration, maske-arbejde, kropslig forankring og somatiske praksisser. Carolinas professionelle erfaring, studier og personlige forskning motiverede hende til at udvikle Entropy Sensory Method.
Siden 2014 har hun rejst verden rundt og undervist internationalt for anerkendte dansekompagnier, skoler, uafhængige organisationer og uddannelsesprogrammer.
www.carolinamancuso.com







