Flow Acrobatics-workshoppen har kropsbevidsthed og fuld kropskoordination som temaer. Deltagerne vil lære konceptet at kende på en legende måde ved at integrere nye bevægelsesmønstre, der tager udgangspunkt i at være flydende, udholdende og lette. Mønstrene har deres oprindelse i capoeira og moderne dans.
Med inspiration fra martial arts og yoga har opvarmningen til formål at fintune dansere til en klar og skærpet tilstand i krop og sind, inden deres praksis og udførelse går i gang. Vi introducerer udfordrende stillinger, bevægelsesflow med cirkulære bevægelser og spiraler for at give bedre bevidsthed om kroppen, især når det kommer til håndled og ben.
Opvarmningen efterfølges af en serie bevægelsesmønstre, der bruges som redskab til at udforske rygradens mekanik, og vi introducerer dynamikkerne bag balance, stabilisering, fald, rulning, flip og nedsmeltning for at opretholde et flow uden unødvendig spænding. Mønstrene bliver stadig mere komplekse og sammenkobles derefter i længere sekvenser med akrobatiske elementer.
Størstedelen af seminaret består af bevægelsesfraser med høj energi, baseret på Kenans koreografiske arbejde, der har forskellige inspirationskilder såsom capoeira, judo, Release-Technic og breakdance. Improvisationsøvelser er kontinuerligt en del af workshoppen, så vi kan udforske bevægelsesmaterialet fra et andet synspunkt.
Workshoppen kræver tilmelding alle fem dager.
Det er kun som medlem, du kan deltage i Dansehallernes træningsaktiviteter – et helårligt program med cirka fem træningsdage om ugen. Internationale gæster kan deltage gratis i træningen i op til 1 måned.